Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Stručná recenze koaliční dohody

9. 07. 2010 13:40:26
Tak jsem si přečetl koaliční smlouvu. V něčem bych vládu pochválil, v něčem jsou opatření hodně měkká a v něčem je vyloženě zaváděn nový socialismus, nové úřady a nové přerozdělování.

Evropská unie

Pochválit je třeba vládu za to, že nechce ve svém období vyhlašovat zavedení eura. Koalice bude také podporovat ratifikaci „Klausovy výjimky“ z uplatňování Listiny práv EU. (Ještě aby ne.)

Na další smlouvu, která by rozšiřovala pravomoci EU, budou chtít referendum. (Je to ale věrohodné, když referendum politici slibovali již v minulosti, a nakonec z něj nebylo nic a Nečas i Kalousek hlasovali pro Lisabonskou smlouvu?)

Poněkud orwellovsky zní věta „Koalice bude podporovat další rozvoj obranných kapacit Evropské unie, zejména jako součást schopností civilního krizového řízení Evropské unie“. Musím nechat na čtenářově fantazii, jaké civilní krizové řízení EU budou rozšířené obranné kapacity EU zajišťovat.

Veřejné finance

Dobré je, že vláda chce zrušit silniční daň pro osobní auta. Je s ní víc byrokracie, než výnosu. (Tím ale snižování daní končí.)

Pozitivní také je, že koalice chce prosadit „ústavní zákon o rozpočtové kázni“. Na ústavní zákon ale potřebují hlasy opozice. Mohli tedy za to sociálním demokratům nabídnout třeba vedení Poslanecké sněmovny. Takhle - když se se sociálními demokraty nebaví - není jasné, zda to s ústavním zákonem o vyrovnaném rozpočtu myslí vážně.

O desetinu se mají snížit prostředky na platy ve veřejné sféře (kromě učitelů) a o 5 % se mají snížit platy poslanců a ministrů. Bohužel chybí představa o tom, které zbytečné úřady rušit (naopak některé nové úřady mají vzniknout – Grantová agentura na podporu sportu, Generální inspekce bezpečnostních sborů...). O 5-10 % se mají snížit dotace politickým stranám. Škoda že ne o 50 %, jak před volbami navrhnul Miroslav Kalousek a Petr Nečas zařazení návrhu podpořil. (Že by tedy snížení na polovinu nechtěly Věci veřejné?)

Sociální dávky se mají omezit jen velmi málo. Rodičovský příspěvek má dál v součtu činit 273 600 korun u rodin, které jej pobírají do dvou i do tří let dítěte, a na stejnou částku se má snížit nově i u lidí, kteří jej pobírají 4 roky. Porodné ve výši 13 tisíc má být nově vypláceno jen na první dítě, a to jen rodinám s příjmem do 17 tisíc měsíčně, což je ale většina. Stát tak na sociálních dávkách ušetří jen asi miliardu, zatímco celkové náklady na sociální dávky (důchody nepočítaje) jsou asi 150 miliard. Jinými slovy, omezení sociálních dávek je naprosto nedostatečné. Stát dál bude platit rodinám dávky na dluh.

Sedm miliard uspoří snížení dotací ke stavebnímu spoření na polovinu, byť řešení prostřednictvím padesátiprocentní daně je poněkud krkolomné a samo si vyžádá nové daňové úředníky.

S ohledem na výše uvedené drobné úspory chce koalice bohužel vyrovnat rozpočet až v roce 2016, což je poněkud za horizontem této vlády, jejíž mandát skončí v roce 2014. Během svého vládnutí chtějí naopak zemi dále zadlužovat a ještě v roce 2013 chtějí mít deficit 3 % HDP (135 miliard korun). Spočítal jsem, že celkově během své vlády chtějí Českou republiku zadlužit o více než půl bilionu korun.

Zemědělství

Domníval bych se, že když už ve vládě nejsou lidovci a socialisté, bude zemědělská politika normálnější. Mýlil jsem se. Dotace do zemědělství mají růst, přitom vláda neříká, kde na ně bude brát. Má přibýt státních zásahů do podnikání („Koalice bude podporovat místní výrobu potravin a zřizování malých potravinářských provozů lokálního charakteru“ „do konce roku 2011 rozšíření okruhu podpor ze strany Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu“).

Školství

Mají se zavést zvýhodněné půjčky na výdaje spojené se studiem na vysokých školách (jako je ubytování, strava apod). To se mi jeví jako zavádění nových státních výdajů, nových úředníků a jako a omezování osobní odpovědnosti. Na veřejných školách má být zavedeno školné, ale školy mají ze státního rozpočtu dostávat stejně peněz jako dosud – úspora pro veřejné finance a daňové poplatníky nula. Naopak, stát má garantovat půjčky, takže výdaje navíc. A na ministerstvu školství nejspíš vznikne nový odbor pro studentské půjčky.

Referendum

Vláda chce zavést možnost občanského referenda, pokud iniciátor sesbírá 250 tisíc podpisů. Nebude se ale moci referendem rozhodovat o daních a výdajích, ani o volbách. Takže asi nebudeme moci referendem prosadit zrušení státních příspěvků politickým stranám. Ale možná že zastánci samostatné a svobodné České republiky budou moci začít sbírat podpisy na referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Na to se těším.

Ostatní body v koaliční dohodě - včetně šolíchání regulačních poplatků ve zdravotnictví - nestojí za řeč.

Shrnutí

Když to shrnu, plán koaliční vlády není příliš ambiciozní, na to, že disponují 118 mandáty. Neexistuje plán, jak reálně snižovat deficity veřejných financí, konkrétně vyjmenovány jsou jen desetiprocentní úspory na platech (úspora 3 miliardy korun), sociálních dávkách (1 miliarda) a stavebním spoření (7 miliard korun). Vláda současně plánuje řadu nových výdajů (včetně zvýhodněných půjček na stravu vysokoškoláků a nové dotace do zemědělství).

Vláda bude vládnout, ale nemá právo nazývat se vládou rozpočtové odpovědnosti či reformní vládou.

Petr Mach

Autor: Petr Mach | pátek 9.7.2010 13:40 | karma článku: 34.57 | přečteno: 3916x

Další články blogera

Petr Mach

Zdechovský v Bruselu hlasoval pro diskriminaci rodin, kde otec nepůjde na rodičovskou

Podle europoslanců dnešní český systém, kdy si rodiče dobrovolně vyberou, kdo z nich kdy bude čerpat rodičovskou dovolenou, "posiluje genderové stereotypy". Tak se rozhodli rodiny, kde otec nepůjde na rodičovskou, potrestat.

13.8.2020 v 10:28 | Karma článku: 43.04 | Přečteno: 3694 | Diskuse

Petr Mach

Dopad koronaviru na ekonomiku

Současná krize s koronavirem a související karanténou má a bude mít dopady na ekonomiku. Zde je stručný nástin toho, co můžeme čekat, pokud jde o ekonomický růst, inflaci, státní finance a kurz měny.

19.3.2020 v 14:15 | Karma článku: 37.30 | Přečteno: 3910 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Rusko se rozpadne na dvacet států

Nedávné setkání ruských opozičních politiků v Praze odhalilo jejich plány na postupnou dekolonizaci Ruska. Pokud Rusko prohraje válku s Ukrajinou, rozpadne se na mnoho států a státečků.

10.8.2022 v 9:30 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 970 | Diskuse

Ladislav Vorel

Jsem na straně policie

Tedy mám na mysli tu americkou, protože v Čechách nežiji, takže toho o ní moc nevím. Proč jsem tedy na straně policie.

10.8.2022 v 2:34 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 659 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Egypt: Dvojí tvář zahraniční politiky

Kdo je vítězem třídenního konfliktu, který vzplál na Blízkém východě v pátek 5. srpna a skončil v neděli před půlnocí místního času? Bojujícími stranami byly: Palestinský islámský džihád PIJ a izraelská armáda (IDF).

9.8.2022 v 21:32 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 180 | Diskuse

Václav Pláteník

Jak nám (vrah a lhář) Putit zdražil energie

Tohle je podrobný přehled toho, jak Putin vychytrale déle než rok snižoval dodávky a hnal cenu nahoru a jak to Evropa z většiny neprokoukla.

9.8.2022 v 15:51 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 268 | Diskuse

Petr Borovec

Hodnocení programu strany PRO.

Co nám to tu vzniklo za novou konkurenční stranu? Jejich program má 12 tezí. Zde popíšu jen vybrané body. Kde jde jednoduše ukázat co škodí a co tvoří bohatství pro společnost.

9.8.2022 v 12:09 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 569 | Diskuse
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 7919

Petr Mach. Ekonom a politik. Vysokoškolský učitel. 

Najdete na iDNES.cz